Psaní mě a mně

29. 10. 2020

Říká se, že člověk by se měl v první řadě naučit mít rád sám sebe, jelikož bez toho není schopen milovat ostatní. Věříte tomu? A máte se rádi? Máte se rádi dostatečně na to, abyste uměli správně skloňovat zájmeno já?

Věřte tomu, nebo ne, ale právě psaní tohoto zájmena patří mezi poměrně časté chyby. Píše se mě, mne nebo mně? A není to nakonec jedno?

V tomto článku se dozvíte:

  • že to jedno není,
  • jak zájmeno napsat správně,
  • jak si skloňování dobře zapamatovat a už nikdy neudělat chybu.
psaní mě a mně

Skloňování zájmena já

Je pravda, že v běžném životě nad tímto zájmenem příliš nepřemýšlíme. Spousta lidí pravděpodobně zkrátka všude napíše mě, protože je to vlastně jedno. Patříte mezi tyto lidi? Pak byste měli vědět, že děláte chybu.

Ono to totiž jedno skutečně není. Psaní tohoto zájmena má svá pravidla, která ve výsledku nejsou vůbec složitá, stačí se s nimi jen sžít.

Přesvědčte se sami v tabulce níže, kde je zájmeno já vyskloňované.

Jak si můžete si všimnout, první, pátý (který se zde neužívá) a sedmý pád s sebou nepřináší žádné komplikace. Varianta je zde jen jedna (nebo žádná) a neměly by být pochybnosti o tom, jak ji správně napsat. To už ovšem neplatí o pádech dalších, které problémy činit mohou – a to ze dvou důvodů.

Mne

V první řadě je třeba si měli říci, že tvar mne lze užít pouze ve 2. a 4. pádě – nemůžeme jej tedy třeba strčit jako neutrální tvar všude tam, kde máme pochybnosti ohledně mě/mně.

V hovoru se však tento tvar běžně neužívá, a i ve psaném projevu jde o výraz spíše knižní. Nikdo vám ovšem nebrání jej použít. Dejte si jen pozor, abyste měli tvary sjednocené – střídat v textu mě a mně není zrovna ideální.

Mně x mě

Nejvíce chyb se ale vyskytuje právě ve dvojici mě a mně, kterou si spousta lidí zkrátka nepamatuje. Přitom to není vůbec složité!

V tabulce lze pozorovat, že tvar mně užíváme pouze v pádě 3. a 6., zatímco tvar mě se užívá ve 2. a 4. pádě.

Pomůcka pro psaní mě a mně

Protože je nám ale jasné, že ne každý si bude při psaní opakovat pády, připomeneme vám jednu velmi jednoduchou pomůcku. Přidáváme tedy druhou tabulku, tentokrát i se zájmenem ty.

Zájmeno ty má totiž tu výhodu v tom, že v jednotlivých pádech mění tvary jak v podobě mluvené, tak i v té grafické.

Máte-li tedy pochybnosti, stačí si místo zájmena já dosadit právě zájmeno ty. Pokud tvar druhé osoby bude tobě, pak píšeme mně. Je-li tvar tebe, použije se mě. Jednoduché, ne?

V případě nejasností se můžete podívat do jazykové příručky, případně si důležité dokumenty nechte zkontrolovat od zkušeného korektora.

Kategorie

gramatika

Datum publikace

29. 10. 2020

Další články z kategorie gramatika

Superlegalizace: co to je a jak ji získat? (aktuální pro 2024)

8. 8. 2024
Číst více

Apostila – co je to a jak ji získat? (aktuální pro 2024)

8. 8. 2024
Číst více

Co vše obnáší překlad e-shopu?

12. 4. 2023
Číst více

Překlad webových stránek a jeho úskalí

24. 3. 2023
Číst více

Nejčastější otázky k soudním překladům

24. 1. 2023
Číst více

Soudní překlad vs překlad bez ověření

24. 1. 2023
Číst více