E-mail v češtině

Psaní e-mailu v češtině nás zpravidla neděsí tolik jako kupříkladu psaní reálného dopisu. Možná nás chlácholí samotná forma elektronické komunikace, která svým způsobem řadu věcí zjednodušuje. Nemusíme na poštu, nemusíme se snažit psát čitelně, nemusíme dokonce ani hledat adresu. Skutečně to ale znamená, že máme po starostech?

O tom, že e-mail zdaleka není jen dopis bez pravidel, se můžete dočíst v tomto článku, kde se dozvíte:

  • jak by měl vypadat e-mail v češtině,
  • co vše by měl obsahovat formální e-mail,
  • a na co si dát pozor.
e-mail v češtině

Jak by měl správně vypadat e-mail

Přestože se jedná o elektronickou komunikaci, měl by se i e-mail řídit podle určitých pravidel, zejména pokud se jedná o nějaký e-mail oficiálního typu.

E-mail zkrátka není chat s kamarády, ostatně tomuto druhu komunikace už v dnešní době primárně spíše neslouží, je tedy lepší se všeobecně vyvarovat zbytečným zkratkám (ve smyslu omg, wtf apod.) a přebytku emotikonů. Rozhodně si dejte také dobrý pozor na to, aby obsahoval minimum překlepů a chyb.

Co by měl obsahovat formální e-mail

Protože se nejedná o klasický formální dopis, nevyžaduje e-mail pochopitelně takové náležitosti jako jsou kupříkladu poštovní adresy. Stále ale platí, že by měl e-mail obsahovat alespoň:

  • předmět,
  • vhodné oslovení,
  • zprávu samotnou,
  • rozloučení a podpis,
  • přílohu – pokud existuje.

Na co si dávat pozor

Svým způsobem je tedy pravda, že elektronická komunikace je v mnohém snazší, rozhodně to ale neznamená, že e-mail vedle dopisu nemá žádná pravidla. Stále je potřeba dodržet určitou strukturu, pořád byste se taky měli držet té správné jazykové vrstvy. A vyvarovat se často zbytečným omylům. Pozor si dávejte zejména v následujících oblastech.

E-mail x email v češtině

I samotné slovo e-mail v jeho textu občas použijete, zvládnete to ale správně? Mnoho lidí si myslí, že na spojovníku nezáleží, v tomto případě ale spojovník rozlišuje významy. Zatímco totiž jako e-mail skutečně označujeme elektronickou poštu, slovo email zastupuje nátěrovou hmotu.

E-mailová adresa

Váš jinak vážný formální e-mail pravděpodobně ztratí na významu v okamžiku, kdy jej pošlete z adresy srdickojanicka393@email.cz. Přezdívky zkrátka do oficiální komunikace nepatří. Zaprvé jimi neuděláte příliš dobrý dojem a mimo to bude pro příjemce těžší si vás zařadit. 

Předmět

Kromě e-mailové adresy je předmět to první, co z vaší zprávy příjemce uvidí, mělo by z něj tedy být na první pohled jasné, o co vám jde. V ideálním případě by měl být tedy stručný a věcný.

Zpráva samotná

U zprávy samotné pak opět myslete na to, že méně je někdy více. Buďte struční, nechoďte okolo horké kaše, a to nejdůležitější pište na začátek. A protože opakování je matka moudrosti – pozor na chyby (pravopisné, gramatické i typografické) a překlepy.

Přečtěte si také následující články:

Pin It on Pinterest

Share This