Jak vyzrát na psaní procent?

Je správně 10 %, nebo 10%? A jak celkově správně přistupovat k psaní procent? Díky tomuto článku budete mít snad jednou provždy jasno.

psaní procent

Stačí jednoduché pravidlo

Vraťme se zpět k naší úvodní otázce – je správně 10% nebo 10 %? Odpověď je tak trochu chyták, obě možnosti jsou totiž správně, záleží pouze na kontextu. Při psaní procent se stačí řídit tím, jak se zapisují slovy. Když tedy chceme napsat deset procent, správně je to 10 % (tedy s mezerou). V případě, kdy chceme vyjádřit přídavné jméno (desetiprocentní), správně se to zapisuje bez mezery (tedy 10%).

Psaní procent – příkladové věty

Tržby vzrostly o deset procent. Tržby vzrostly o 10 %.
V květnu byl zaznamenán desetiprocentní nárust tržeb. V květnu byl zaznamenán 10% nárust tržeb.

Správné psaní číslovek si můžete zopakovat v našem starším článku.

Chybná snaha o skloňování

Možná si lámete hlavu nad tím, jak postupovat v příkladě skloňování. Pravděpodobně jste se někdy setkali s tvary jako 10%ní nebo 10%-ech. Tyto formy jsou ale chybné! Jedinou správnou variantou ve všech pádech jsou nesklonné zápisy – tedy 10 % a 10%.

Jak na kombinovaný zápis

Hned na úvod jsme si představili základní pravidlo, které platí také pro kombinovaný zápis – tedy pro kombinaci číselného a slovního zápisu. Deset procent se opět zapisuje jako dvě slova s mezerou (10 procent), přídavné jméno desetiprocentní se píše jako jedno slovo bez mezery (10procentní).

Psaní procent – příkladové věty

Tržby vzrostly o deset procent. Tržby vzrostly o 10 procent.
V květnu byl zaznamenán desetiprocentní nárust tržeb. V květnu byl zaznamenán 10procentní nárust tržeb.

V případě nejasností se můžete podívat do jazykové příručky, případně si důležité dokumenty nechte zkontrolovat od zkušeného korektora.

Pin It on Pinterest

Share This