Kde procvičovat češtinu: 10 užitečných webů (nejen) pro děti

Čeština nepatří mezi jednoduché jazyky, často tak dokáže potrápit i rodilé mluvčí. Procvičování je tedy nedílnou součástí studia českého jazyka. Připravili jsme si pro vás seznam 10 webů, které vám pomohou se v češtině zdokonalit. Většina z těchto portálů je zaměřena na děti, ale to neznamená, že je nemohou využít i dospělí.

1.     Diktáty

Diktáty patří ke školním strašákům, je to ale jedna z nejefektivnějších metod, jak si procvičit pravopis. Online diktáty jsou dostupné na následujícím odkazu a obsahují přes 300 různých cvičení. Můžete si vybrat, jestli si chcete procvičit vyjmenovaná slova, nebo například psaní velkých písmen.

Odkaz na web: https://cestina.diktaty.cz/

2.     Pravopisně

Pravopis si můžete zopakovat také při vyplňování cvičení na tomto webu. K dispozici jsou tu nejrůznější filtry, podle kterých si zvolíte požadovanou obtížnost, nebo také typ cvičení.

Odkaz na web: https://www.pravopisne.cz/category/pravopisna-cviceni/

3.     Umíme česky

Zde si procvičíte pravopis, mluvnici i práci s textem. Zajímavé také je, že tu mají také hry pro více hráčů, můžete si tak s někým například zasoutěžit a zpestřit si tak výuku češtiny.

Odkaz na web: https://www.umimecesky.cz/

4.     Škola s nadhledem

Tento web je spravován nakladatelstvím Fraus, které se zaměřuje na vydávání učebnic. Můžete zde najít cvičení pro žáky prvního i druhého stupně, dále pak také procvičování pro studenty středních škol.

Odkaz na web: https://www.skolasnadhledem.cz/profil/prehled

5.     Online cvičení

Další platformou pro studium češtiny je tento web. Je zaměřen spíše na menší děti, především na žáky základních škol. Cvičení jsou tu roztříděna podle ročníků i podle témat. Na hlavní stránce je pak přehled nejlepších žáků, což je skvělý prostředek k motivaci dětí.

Odkaz na web: https://www.onlinecviceni.cz/exc/list_sel_topics.php

6.     Moje čeština

Pravděpodobně znáte web Moje čeština. Věděli jste ale, že tam můžete najít také testy? Kromě klasických procvičování s / z, či mně / mě, si můžete vyzkoušet i filmové chytáky a další netradiční cvičení.

Odkaz na web: https://www.mojecestina.cz/testy

7.     Umíme češtinu

Na stránkách Umíme češtinu se můžete otestovat například i z porozumění textu, nebo ze slohových útvarů.

Odkaz na web: https://umimcestinu.wordpress.com/

8.     Škola po škole

Tento web nabízí materiály ke studiu matematiky i češtiny. Vždy tu najdete vysvětlenou danou problematiku a poté následuje online test na procvičení znalostí.

Odkaz na web: https://skolaposkole.cz/cesky-jazyk

9.     Zábavná čeština

O tom, že čeština není nuda, se snaží přesvědčit také na tomto webu. Kromě procvičování pravopisu tu najdete i cvičení zaměřená na čtení s porozuměním. To se bude hodit především větším školákům při přípravách na přijímačky, nebo maturitu.

Odkaz na web: https://www.gramar.in/cs/

10.  Výukové materiály

Poslední zmíněný web nabízí materiály především pro žáky prvního stupně. Můžete si tam procvičit psaní velkých písmen, nebo druhy vět.

Odkaz na web: http://cviceni.testy.sweb.cz/CJ.htm

Bonusové tipy

Pokud vás zajímá, jak se píše určité slovo, můžete si to ověřit v příručce, kterou spravuje Akademie věd České republiky. Dalším možností pak je například tento web, který funguje na podobném principu. A pokud vám prostě čeština nejde do hlavy a potřebujete odevzdat nějaký důležitý text, tak neváhejte využít služeb naší jazykové korektury.

Přečtěte si také

Pin It on Pinterest

Share This